Kterak netrefit pointu

Dnešní političtí novináři dovedli velmi jemné umění vyhýbat se pointě k jisté dokonalosti. Pointa je obyčejně velmi ostrá a navíc je ostrá na obou koncích. To znamená, že se obě strany nepříjemně napíchnou, pokud se jí zcela nevyhnou. Slyšel jsem nedávno předvolební řeč oficiálního liberálního kandidáta v místě, kde žiji a třebaže byla přinejmenším logičtější a více oproštěná od frází než většina dalších projevů stejného druhu, přesto byla vynikajícím příkladem vyhýbání se pointě. Kandidát ucházející se o mandát ve Wycombe, středisku volebního obvodu Bucks, nudil řečí o volném obchodu, pozemkové reformě a vzdělání, takže kdokoliv by ji četl nedokázal by si představit, že se ve Wycombe, středisku významného a zásadního podnikání, jemuž vděčí za svůj rozmach, již několik měsíců odehrává zuřivý zápas o spravedlnost mezi bohatými a chudými, jako za skutečné Francouzská revoluce. Kandidát se ale o něm slovem nezmínil. Je to jako kdyby během krize francouzského teroru někdo kandidoval na poslance v Paříži a vůbec nemluvil o monarchii či republice, nepromluvil o masakrech, neutrousil ani slovo o válce, nýbrž velmi jasně předložil své názory na potlačení jansenistů, Racinův literární styl, vhodnost Turnaeho na místo vrchního velitele a na náboženské úvahy madame de Maintenon. Ani ty nejpůsobivější náměty kandidátů však nic nepůsobí. Home Rule je velmi dobrá věc a moderní vzdělání velmi špatná záležitost, ale ani jedno ani druhé nepaří mezi věci, o nichž by se mluvilo v Horním Wycombe. První a nejjednodušší způsob jak se vyhnout pointě je úmyslně jí uhýbat a ignorovat ji.

Upřímný kandidát

Bylo by mimochodem zábavné zkusit místo vyhýbání se pointě jít přímo k ní. Jaká by to byla zábava, postavit se jako přísně stranický kandidát, ale pronést zcela upřímnou a cynickou volební řeč. Řeč pana Mosleyho začíná slovy: „ Pánové, sir Afred Cripps byl zvolen do vysokého justiční funkce a do Horní sněmovny, jsou tedy nutné doplňkové volby. Zodpovědná povinností zvolit nového poslance připadla voličům v South Bucks atd. atd.“ Předpokládejme však, že by tu byl ještě další kandidát, který by začal přímým, mužným stylem: „Pánové, v upřímné naději, že dosáhnu vysokého soudního místa, nebo křesla v Horní sněmovně, či alespoň výrazně zvětším své soukromé jmění získáním nějakého vládního místa nebo přinejmenším přístupem k důvěrným informacím o investičních možnostech, jsem se rozhodl, že mi stojí za to mezi vás pod různými záminkami rozptýlit velké sumy peněz a poněkud váhavěji i snést špatné větrání a mizerné řeči v Dolní sněmovně, k čemuž mi dopomáhej Bůh. Na různé politické otázky mám velmi jasný názor, své spoluobčany s nimo ale nechci obtěžovat, protože jsem se rozhodl je všechny, nebo některé z nich opustit, pokud to vyšší třídy budou vyžadovat. Voliči jsou proto pověřeni zcela neodpovědnou povinností zvolit poslance. Jinými slovy, žádám své sousedy tady kolem, kteří vědí, že nejsem v mnoha ohledech špatnej chlápek, aby mi pomohli pohnout s tímhle podnikem, stejně jako bych je mohl požádat, aby změnili panovníka ( možná spíše, aby mi rozměnili sovereign). Mé zvolení nebude mít žádný představitelný vliv na nic jiného než na mně samotného, proto vás žádám jako chlap chlapy, voliče ze Southern nebo voliče z wycombského okresu buckinghamského hrabství, abyste přijali pozvání na vyjížďku v jednom z mých aut a volili hezky brzo a udělali mi radost—tož Bůh ochraňuj krále.“ Nevím, zda bychom byli vy nebo já zvoleni, když bychom přednesli takovou volební řeč, ale užili bychom si zábavy a (pro srovnání) spasili svou duši a mám silné podezření, že bychom byli zvoleni či odmítnuti stejně jako všichni ostatní podle mechanické většiny, aniž by kohokoliv i jen napadlo přečíst si naši volební řeč podobně jako nečte reklamu na zázračnou mastičku na vlasy.

Tyranie a čelenka

Existuje ještě ovšem jeden důmyslnější způsob, jak se vyhnout pointě. Kdo je natolik chytrý, že jej ovládá, nemlčí o pointě jako hrob, ale řekne ji špatně. Například některé oficiální liberální noviny se zmužily natolik, že se málem trefily hřebíček na hlavičku, když psaly o bestiálním státním převratu v Jižní Africe. Hřebíček sice trefily, ale nezatloukly. Nemohly se dostat dál, protože se netrefily v tom hlavním. Moderní liberálové se chabě pokusili napadnout zavedení otrokářství do Jižní Afriky Holanďany a Židy tak, že se příznačně vyhnuli základnímu faktu. Tím základním faktem je samo otrokářství. Většina těchto Holanďanů se již cítila jako vlastníci otroků. Většina těchto Židů se již cítila jako otroci. Když jsou nyní nahoře chovají se s drzostí, již najdeme jen mezi otroky. Liberální novináři se ovšem seč jim síly stačí snaží dokázat, že jihoafrické zlo spočívá v tom, co oni označují za stanné právo. Míní se tím, že je něco zvláště zvrhlého, když se někdo dopouští ukrutností oblečen v khaki, zatímco když je oblečen v tmavě modrém obleku s cínovými knoflíky nic zvláštního se neděje. Tyran, který nosí hučku je odporný, tyran v žíněné paruce je omluvitelný. Být souzen vojáky je peklo, být souzen právníky je hotový ráj.

Takto ovšem pointě uhýbat nelze. Na africké tyranii není špatné, že ji provozují vojáci. Byla by stejně špatná, a možná horší, kdyby ji provozovali policisté. Špatné je to, že poprvé od pohanských časů jsou jedni obyčejní lidé nuceni pracovat pro jiné obyčejné lidi. Lidé jsou trestání vězením nebo vyhnanstvím za to, že odmítnou zaměstnání. Skutečnost, že Botha může jezdit na koni a střílet z pušky jej činí spíše lepším než horším oproti mužům, jako je Sydney Webb nebo Phillip Snowden, kteří se pokouší o stejné otrokářství za použití mnohem méně mužných metod. Liberální strana se pokusí obrátit celou diskusi k tomu, čemu oni říkají militarismus. Tomu ale odporují samotné podmínky moderní politiky. Když totiž mluvíme o skutečných vzbouřencích proti současnému systému označujeme je za militanty. V otrockém státě žádní nebudou.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s