Zdravice New Yorku

Salute to New York

Když jsem opouštěl New York a ohlížel se za jeho vzdušné a vysoké věže, řekl jsem komusi, že to bylo velmi příjemné. Zjistil jsem, že jsem toliko předal dojem, že to bylo roztomilé místo k opuštění. Takové dvojsmysly či nedorozumění jsou v těchto případech docela běžné a v Americe má cizinec často dojem, že jeho výčitky vypadají jako drzost, zatímco jeho chvály zní jako neupřímnosti nebo přinejmenším jako ironie. Vzpomínám si, že jsem sám byl nejprve kritisován, že navzdor menckenitovcům idealisuji hlavní třídy velkoměsta a pak za to, že jsem se řekl, že americké vesnice byly nevzhledné ve srovnání s anglickými. Obecná tendence je ovšem taková, že přeceňuje subtilnost cizincovy proradnosti. Řekl jsem, že panorama New Yorku je krásné, protože krásné je a řekl jsem, že kupy amerických vesnic jsou ošklivé, protože ošklivé jsou. Když je tedy celé spletité proradné spiknutí Albionu odhaleno, napadá mě, že je tu skutečná paralela mezi případy města a vesnic a že skýtá dobrou příležitost vysvětlit některým hašteřivějším osobám cosi, co podle všeho nevědí, totiž o čem celý spor je.

Na New Yorku je divné, že je pořád nový. Je to jediný případ, kdy jméno nezačalo znamenat pravý opak toho, co říká, Nova Scotia nezní nijak zvlášť nově ani skotsky. New Orleans zní jako starší než starý Orleans. A pokud se někde potkáte s pokrokovým prorokem ohlašujícím Nové náboženství nebo Novou theologii, můžete si být jisti, že jeho náboženství či theologie jsou asi tak čerstvé a revoluční jako New Forest. Ale New York je jedinečný. Oprávně ho lze nazývat vizí, protože vize znamená něco, co je sotva vidět. Je místem, kde přebývá Duch, kterého lidé mohou milovat i nesnášet všemi možnými způsoby, který se ale projevuje ve specifickém umění, v architektuře, která je spřízněná s letectvím. Je vystavěný z okřídlených kamenů, jeho architektura se podobá zákonu gravitace obrácenému naruby. A tyhle hvězdnaté výšiny, tyhle paláce vznášející se ve vzduchu jako duha, tahle bledá zářící kopí bodající do oblohy, lehčí než samo světlo nebes, mají smysl a jsou znamením. Přestavují cosi, co cizinec, pokud je moudrý, rozezná, bez ohledu na to, kolik věcí shledá cizími oproti jeho vlastní civilisaci, bez ohledu na to, o kolika si bude myslet, že jsou zlem pro jakoukoliv civilisaci. Je to duch, jemuž je těžké dát jméno, aby to nebyla fráze, který je ale skutečnější, než všechny fráze, které ho pokrývají…Zdvihněte brány své prahy…pozvedni svá srdce, lide…(částečný odkaz na biblický žalm /24,9/ pozn. překl.). Je to sursum chorda v národní duši, které není ani falešné, ani afektované.

A tak dokonce i ty staré řeči o hvězdnaté vlajce či ptáku svobody měly správný instinkt pro obrazy, vyvýšené a daleko ve vzduchu a člověk v jakémsi snu, omámený tancem věží, může kdesi proti oslepujícímu slunci zahlédnout neoslepeného orla.

A teď si představte, že by mi někdo řekl, že New York není nic než špína, svinstvo a peníze, že by ho bylo klidně možné odvézt, že průmyslový kapitalismus je všude stejný. Musel bych mu říct, že se plete. Industrialismus začal a Anglii, ale nikdy neskončil ničím takovým, jako je New York. Když se poutník blíží k Pudsey nehledí na paláce podobné duze. Když pocestný odchází z Wiganu neohlíží se zpět za zářivou roztomilostí. Úředník na chudém předměstí Sheffieldu není nutně oslněn hvězdami a hvězdnatými věžemi. Tenhle případ je jedinečný, je to zvláštní duchovní projev, pravděpodobně by ho nebylo možné nahradit. Tohle bych jim měl říct o New Yorku. A tohle jsem řekl ochráncům venkovské Anglie, o anglických vesnicích.

Šlo o to, že něco takového jako anglický venkovský život nevyroste prostě jen z toho, že lidé žijí na venkově. Nevyrostl v Americe, nebo když na to přijde v Asii či Africe nebo ve značné části Evropy. Je to naprosto umělecké vyjádření čehosi anglického, zrovna tak, jako je nejlepší americká architektura výrazem čehosi amerického. To první ale nenajdete v ničem, čemu se říká vesnice, ani to druhé v čemkoliv, co si říká město. A pokud to necháte zaniknout a zhynout, jste jako lidé, kteří se mají dívat na zkázu posledního řeckého boha nebo trosky poslední křesťanské katedrály.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s