Pruské kouzlo nad Německem (ILN 6. května 1916)

May 6, 1916

The Prussian Spell over Germany

Proces, ve který musíme po válce všichni doufat, by se dal popsat jako vzdělávání Němců. Nepochybně to nutně bude otázka času. Nejtěžší a zjevně nejbeznadějnější ze všech takových vzdělávacích procesů he vzdělávání vzdělaných. Vzdělání odolávají víc než kdokoliv jiný a víc než kdokoliv jiný je potřebují.

Je tu myslím jeden způsob, jímž myslím můžeme převýchovu Němců zahájit bez prodlení a ve velmi praktické věci. Otázka vztahu Pruska a Německa je otázkou, zda svírá nebo lne. To znamená, zda když Prusku zabráníme Německo svírat, zjistíme, že Německo k Prusku stále lne? Pokud to zjistíme, jaké jsou morální metody pro uvolnění tohoto držení? Myslím, že je tu nejméně jedna. Zdá se, že Prusko je většinou Němců tolerováno pro jeden talent, který má údajně mít—totiž talent k vojenskému vůdcovství. Je nešťastné, že právě tenhle má tak blízko k ústředním ctnostem zmužilosti, že se vždy rozšiřuje v obecný morální nárok, jak tomu bylo i v pruském případě. Vezměme si jej ale v tom nejužším smyslu a vysledujme jej k jeho nejrudimentálnější formě. Z německého hlediska je tedy argumentem pro Prusa, že je ocelovou hlavicí dřevěného kopí. Je-li kovový, je nicméně užitečný tak, jak je kov užitečný pro zbroj. Říkejte o něm, že je to jen výcvikový seržant, říkejte si o něm, že je to jen strážný, pořád je nejlepší na světě. Své armády totiž vycvičil k nezničitelnosti, a dokud stráží na Rýně, je jeho stráž nenarušitelná. Jedním slovem řečeno, Německo musí zůstávat s Prusem v přátelství–vůbec ne proto, že by to byl příjemný přítel, ale proto, že je to velmi nepříjemný nepřítel.

Nu, jsem přesvědčen, že je to také iluse, a že ji také lze zničit. Její zničení by mělo být prvním počinem vpuštění světla do německých zemí. Lze myslím solidně polemizovat, ba i popřít, že se Prusové prokázali jako nejlepší vojáci, nebo i jen jako nejlepší němečtí vojáci. Myslím, že kdyby jižní a katoličtí Němci ve válce vedli, byli by ve válce lepší tak, jak jsou lepší v každé lidské dovednosti. Bude dobré hned na začátku odstranit i tu nejhrubší příležitost k nedorozumění. Jednu věc žádný příčetný člověk neupře ani Němcům obecně ani konkrétně Prusům. Projevili, právě tak jako ji projevili Spojenci, úžasnou a téměř zázračnou odvahu obyčejných lidí. Ale aniž by tahle primární vojenská ctnost dávala důvod dovozovat další vojenské vlastnosti, spíše měla svou příležitosti z jejich absence. Němečtí vojíni nejen čelili hrozbě zkázy, ale mnohým takovým hrozbám čelit nemuseli, ani o to neměli být žádáni. Častokrát by stěží mohli bojovat tak dobře, pokud by nebyli vedeni tak špatně. Vytrvalost vojáků v jejich poslušnosti je dobrá vojenská vlastnost, ale pouhá vytrvalost generálů v jejich názorech je velmi špatná vojenská vlastnost a v tuto chvíli jim přináší horší a horší vojenské výsledky. A rozhodně si myslím, že udatní Bavoři a Porýňané si již mají nač stěžovat ohledně svých vojenských pánů, kteří selhali dokonce i v militarismu—a kteří vše ospravedlňují jediným argumentem úspěchu, a pak jsou neúspěšní.

Toto špatné řízení německého tažení lze ověřit dvěma docela férovými a fundamentálními testy. Prusové byli slabí i tam, kde byli silní: a mýlili se i tam, kde měli pravdu. Nebo řečeno jinak, i tam, kde měli výhodu neměli výhodu výhody. To je srozumitelnější důkaz než cokoliv, co lze poskytnout na začátku jakýmkoliv určením handicapu, ať už velkým nedostatkem zdrojů nebo velkou chybou záměru. Nejprve se můžeme podívat na materiální smysl, v němž jsou slabí tam, kde jsou silní. Prus to jako vždy zkouší obojetně a skoro jedním dechem vám poví, že bojoval proti celému světu a že měl největší armádu na světě. Ale každý voják vám poví, že zkouškou je sesbírání nadřazených množství v přesném místě a čase; a Prus je nemůže použít, i když je shromáždí. Před Paříží se o něm dalo téměř říci, že byl poražen poté, co zvítězil. Přinejmenším velké množství lidí, včetně mnoha jeho nepřátel, měli dojem, že zvítězil. Vypadalo na mat druhým tahem—jen to byly dva špatné tahy. Obchvátit protivníka s méně početnými silami, jak to udělal Lee u Chancellorsiville je obecně považováno za nejnápadnější stratégův úspěch; být obchvácen protivníkem i tehdy, když má početnější síly, jak se to stalo von Klugemu na Marně, nelze než považovat za stejně nápadný nezdar. To samé platí samozřejmě i pro ohromnou převahu v zásobování municí, které donutilo ustoupit Rusy od Varšavy a Vilna. Panikářský tisk nám říkal, že Prusko triumfuje, protože Rusové ustoupili, všichni kompetentní kritici, ale věděli, že Prusko utrpělo nezdar, protože Rusové ustoupit mohli.

Ještě jedinečnější a podstatnější fakt je další fakt, který jsem zmiňoval: že se Prus mýlil i tehdy, když měl pravdu. Správně například předpokládal, že jeho nejtěžší kanony mohou překonat kruhové pevnosti francouzského typu. Ale i když o tom byl přesvědčen a opakovaně se o tom přesvědčil, očividně si nedokázal představit, že by ke stejnému přesvědčení mohl dojít také někdo jiný. Nedokáže si představit, že si to uvědomili jeho nepřátelé a zařídili se podle toho. Nedokáže si představit, že to došlo přihlížejícím a odpočítali to. Výsledek je v tuto chvíli takový, že i německý objev je francouzskou výhodou. Pruští velitelé svou nadřazenost a předvídavost prosazují tím, že nasazují vybavení určené přesně k útoku na francouzské pevnosti, které tam nejsou. Pořád každému svým silným a tichým způsobem oznamují, že útočí na Verdun. A stejně dobře by mohli mluvit o tom, že berou ztečí Stonehenge.

Uvádím to jen jako dva příklady případu, který by mohl propracovaněji a rozhodněji předložit někdo lépe kvalifikovaný, a to případu, který by měl být předložen pro výše zmíněný důležitý účel—zlomení pruského kouzla nad Německem. Je ale nutno dodat jeden důrazný fakt, jehož důležitost vyniká natolik, až by se dalo říct, že nahání strach. Všeho tohoto vzdělání lze dosáhnout, všechny tyto německé země lze emancipovat za jedné podmínky—že neuzavřeme předčasný mír. Budeme-li naslouchat mírovým návrhům dřív, než tyto německé pošetilosti přinesou své ovoce v konečné porážce, pak je po všem. To, že bude po všem pro nás, beru jako očividné a zřejmé, ale po všem bude také pro Němce. Kouzlo pruské nadřazenosti nejen zůstane nezlomeno, očividně bude značně posíleno, protože se je lidé marně pokoušeli zlomit. Pokoušet se nyní o jakékoliv urovnání by prostě pomáhalo skrývat před německým lidem pruské hlouposti. Hohenzollernové budou moci ke svému rodokmenu přidat další legendu, mnohem slavnější a působivější, než kdybychom s nimi vůbec nebojovali. Jejich nárok na vítězství bude samozřejmě lživý, ale nebude jako lživý odhalen. Nebude proti němu postaven kolosální fakt zřejmý obyčejným lidem. Můžeme se proti němu postavit jen tak, že dál půjdeme za svým velkým vítězstvím, které bude stejně ohromné a stejně zřejmé jako velká válka. Musí se to stát tak, aby žádný Němec nikde nemohl popřít, že byl poražen, aniž by popřel, že vůbec bojoval. Jak jsem již řekl, Prus si již tuto porážku i ve vojenském smyslu zasloužil, mimoto že ji tisíckrát zasloužil v morálním smyslu. Pokud budou události ponechány samy sobě, samy o sobě Němcům ukážou, že Kaiserovo žezlo není kouzelnou hůlkou a že rozhodně není nijak úspěšné ani jako maršálská hůl. Německo se musí nevyhnutelně poučit ze svých omylů v roce 1914, pokud se my sami nerozhodneme spáchat naprosto zhýralou a nevázanou chybu v roce 1916. Pokud Prusovi jen podáme provaz, pak se na něm oběsí, a odříznout ten provaz nemůže nikdo jiný než my. Pakliže to uděláme, pak prožijeme všechny ty zajímavé, byť krátké zkušenosti, které následují, když zůstanete o samotě s vrahem.

Zdroj: Illustrated London News 1914-1916, str. 424-428 G. K. Chesterton Collected Works, vol. XXX, Ignatius Press, San Francisco 1988

 

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s