Pruská idea národnosti (ILN, 17. srpna 1918)

August 17, 1918

Prussian Ideas of Nationality

Německý císař se v poselství Finům prohlašoval zcela zvláštně jako přítel malých národů. Nebylo by ani příliš obtížné definovat víc než jeden smysl, ve kterém to bude pravda. Kaiser má malé národnosti tak nadmíru rád, že si přeje, aby všechny národnosti byly pokud možno co nejmenší. V obavě, že Francie trpí uvolněnou a zahanbující velikostí, je připraven zabrat a držet dvě velké francouzské provincie a obecně se mu k dobru připisuje záměr zabrat a držet i další. Kvůli tomu, aby Srbsko nepřišlo o onu cennou malost podobající se drahokamu, která vyvolala všechno zalíbení v této zemi, pobízel rakouské imperialisty, aby zabraly dva velké distrikty, svou povahou srbské, které by se přirozeně staly částí většího Srbska—ale které by pro něj byly méně obdivuhodným a méně milým Srbskem. Můžeme očekávat, že tento proces zdokonalování redukcí může pokračovat téměř do nekonečna, pokud to okolnosti dovolí. Francii, Anglii a Itálii lze totiž odebrat značná teritoria, než je bude možné označit za malé národy v tom nejlepším a nejvybranějším slova smyslu. V Americe a Rusku je pro takový plán vylepšení prostoru ještě víc, v Rusku již započal. Pokud bude teutonský postup pokračovat stávajícím tempem, vypadá to, že ruská národnost bude,  jako stín v dětské říkance, tak malá až žádná nebude. A nezdá se ani, že by byla nějaká morální nesnáz, nebo cokoliv jiného vyjma drobné vojenské potíže, na aplikaci téhož programu v Americe. Nebýt nevhodného chování různých osob v Ourcq nebo Vesle, mohli bychom již slyšet o tom, jak byla Pennsylvánie, Filadelfie a Virginie postupně odřezány ze zmatené a beztvaré mapy Spojených států, až by mohl nějaký kompaktní kout Jižní Karolíny zůstat ve spokojeném a nesporném stavu malého národa.

Existuje ale další metoda, jak vyjádřit nadšení pro malé státy, a moderní Prus se mu v poslední době věnovalo se stejnou energií. Postupně seká na kusy staré státy, aby udělal nové státy, a tak vyjádřil svůj smysl pro posvátnost národních tradic. Vyhlašuje nacionalismus pro Ukrajinu, o které nikdo nikdy neslyšel jako o národu, a aby pro něj vytvořil stát, usekne velký kus národního území Polska, o kterém každý ví, že je národem. Hlásá novou národní pospolitost pro Vlámsko, které nezná nikdo než on sám, a v tomto jménu ničí existující patriotickou komunitu Belgičanů a jejich území zabere pro sebe. Tahle situace obsahuje nemálo prvků humoru a možná tím nejzábavnějším prvkem je fakt, že i tyhle malé národy, které stvořil, aby ho milovaly, ho nijak dvakrát nemilují. I tyto státy, o kterých tvrdí, že je emancipoval, a které si vlastně vymyslel, vypadají jako místa, kde mu není nijak příjemně, ani tam není nijak zvlášť populární, ani tam není zrovna v bezpečí. Nijak moc mu neprospělo, že narýsoval pedantické etnologické rozdíly mezi belgickými a vlámskými jmény a belgickými a francouzskými jmény—pokud můžeme soudit podle reprezentativních géniů, kteří nesou velmi vlámská jména Cammaerts, Verhaeren a Maeterlinck. A svérázný způsob pruského osvobození Ukrajiny podle všeho přináší stejně svérázný projev vděku. Nést Kaiserova poselství dobré vůle k malým národům vypadá jako velmi spolehlivý způsob, jak přijít k zavraždění.

Prostá pravda samozřejmě je, že žádný Prus nemá nejmenší ponětí, co znamená národnost—a už vůbec ne malá národnost. Prusové, jako většina barbarů, jsou imperialisté téměř v nomádském smyslu, nemají smysl pro hranice. Svou naprostou nedbalost k veškerému nacionalismu projevili ve stovkách bezostyšných invazí, od nejprvnějších výbojů po jejich nejnovější porušení neutrality. Němečtí diplomaté se nemohou nijak přičinit, aby jejich nový nacionalismus vypadal přirozeně,  nebo zastřít fakt, že je nový. Z toho, že je nový, a zejména z toho, že kvapný, se ale poučit o jedné velmi praktické pravdě. Kult malých národů je v přímém rozporu s celým historickým trendem německého myšlení, s pravdou, jak ji učil každý representativní německý myslitel. Prus byl v Evropě hlavním hlasatelem nutnosti všežravých říší, profesorem, který se vší důsledností dokázal, že malé státy musí být pohlceny většími.  Pokud se nyní Prus dvoří malým národům, neznamená jeho řeč to, co říká, ale něco, co pro nás rozhodně není bez významu. Znamená to, že je poražen.

Skutečný důvod pro malé národy a pravý prospěch z jejich přítomnosti v civilisovaném světě, je sám o sobě kritikou některých internacionalistických fantasií, ve kterých si libují někteří naši přátelé. Soudě podle ideálního náčrtu, který někteří z nich kreslí, je skutečnou námitkou proti Společnosti národů to, že to nebude Společnost malých národů. Možná bychom mohli férověji říct, že může být snesitelná jen tehdy, pokud bude možné, aby byla, mimo jiné, Společností malých národů.

Je velmi těžké učinit vládu representativní, když je také odlehlá. Je snadné říkat, že Norwich nebo Norhampton jsou jsou zastoupeny ve výboru na Severním pólu, sama ta města tam ale nikdy nebudou vládnout tak, jak mohou vládnout v Norwichi a Northamptonu. A velmi dobrá vláda, kterou nacházíme ve státech jako je Belgie nebo Švýcarsko, nemusí dokazovat, že všechny státy mají být malé, ale dokazuje, že malé státy mají zůstat korektivem, pokud ne vzorem. Němci nevěří v malé státy, protože Němci nevěří v cokoliv vyjma organizace. Mají za to, že Northamptonu lze vládnout ze Severního pólu, ale jejich názor nebude sdílen těmi, kdo v Northamptonu žijí. Právě proto, že Němci věří v cokoliv, co je organizované, nevěří v nic organického. Nechápou, že nejmenší město může znamenat největší občany a kupodivu to nevidí ani ve své historii. Jeden fakt je totiž zřejmý v každé oblasti—v literatuře, politice, v umění i ve zbrani. A to ten, že od té doby, co je Německo velkou říší, nebylo ani jediného velkého Němce.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s